X LongShot 2017 Wędrzyn

W dniach 21-23 kwietnia Wędrzyn gościł najlepszych strzelców długodystansowych z Europy. Ponad 530 osób zmierzyło się z wiatrem i naturą na jubileuszowej, X edycji zawodów Long Shot. W tym roku impreza rozgrywana była na poligonie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie, a nie jak w latach wcześniejszych w Międzyrzeczu. Honorowy patronat nad tegorocznym LongShotem objął Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Generał Dywizji Jarosław Mika.

Zawodnicy wystartowali w następujących klasach sprzętowych: Tactical Standard, Tactical Standard Semi-Auto, Tactical Magnum, Tactical SuperMagnum, Open oraz History Open i Military.

Imponująca liczba uczestników – ponad 530 osób z 14 państw – potwierdziła fakt, że LongShot stał się nieformalnymi mistrzostwami Europy w strzelaniu na długich dystansach. Prestiż i popularność tego wydarzenia sprawiają, że z roku na rok przybywa również obserwatorów. Zawodnicy przyjechali na poligon z całymi rodzinami co nadało zawodom charakter ogromnego strzeleckiego eventu.

Wśród zawodników dostrzec można było nie tylko żołnierzy czy pracowników innych służb mundurowych ale również cywilów pasjonujących się sportem strzeleckim. Jest to dowód na to, że tego typu wydarzenia mają duży wpływ na popularyzowanie strzelectwa, co jest oczywiście ogromnym plusem.

Dopisali również sponsorzy – m.in. Hubertus Pro Hunting, Helikon – Tex, moi partnerzy z zaprzyjaźnionego  RWS Cetus (na stoisku można było oglądać doskonałe karabiny i osady Cadex Defence, odzież UF Pro, magazynki Lancera i kabury Safariland oraz bipod Accu-Tac) którym dziękuję za przekazanie amunicji NorthWest, Mactronic, Specshop, e-militaria, Armytec, Incorsa oraz wielu innych. Ich produkty mogliśmy podziwiać w namiotach zlokalizowanych na terenie poligonu.  Dzięki temu, wiele osób miało szansę spotkać się z producentami i dystrybutorami militarnego sprzętu, broni oraz odzieży militarno – outdoorowej, zapoznać się z technologicznymi nowinami a także wymienić doświadczenia dotyczące wszystkiego co związane z branżą strzelecką.

Nie sposób również nie wspomnieć o patronach medialnych – w tym roku było ich naprawdę wielu – choćby tvp3 Gorzów Wielkopolski, Polskie Radio Zachód, Gazeta Lubuska, Strzał.pl, Polska Zbrojna, SpecjalOps… Długo by wymieniać. Dociekliwi z pewnością dostrzegli również i moje skromne logo wśród innych – z czego jestem niezwykle dumny. Dzięki sporemu zainteresowaniu oraz szumowi medialnemu jaki powstał z okazji LongShota zyskaliśmy wiele cennych nagrań czy zdjęć, emitowanych w telewizji czy umieszczanych na portalach. To kolejna cegiełka w budowie dobrego wizerunku strzelectwa.

Zawody podzielono zwyczajowo na dwie kategorie – Modern (strzelanie z broni współczesnej) oraz History (broń historyczna).

Zmagania na poligonie poprzedziła czwartkowa konferencja „Innowacje dla Snajperów i Strzelców Wyborowych”, która odbyła się w Klubie Garnizonowym w Wędrzynie. Dzień ten przeznaczony był również na pre-match oraz konkurencje dla wybranych drużyn z jednostek wojskowych.

Oficjalne rozpoczęcie LongShota (sobota) poprzedził tradycyjny dzień treningowy (piątek). Strzelcy mieli okazję ocenić panujące warunki pogodowe i sprawdzić konfigurację sprzętu.

Pierwszy dzień zawodów przywitał nas niestety zmiennym, porywistym i kapryśnym wiatrem. Temperatura wahała się między 7-9 stopni. I tak już pozostało do końca…

Dobre nastroje wywołało oficjalne rozpoczęcie zmagań – efektowna parada orkiestry w szkockich strojach była miłym i barwnym akcentem uroczystego otwarcia i przypomniała widzom i uczestnikom o jubileuszowym charakterze zawodów.

No i się zaczęło… Konkurencje przeznaczone na ten dzień obejmowały dystanse – 300, 600 i 800 metrów, a dla klasy super-magnum 1000-1200-1500m na pasie taktycznym Trzemeszno. Zmienny wiatr przysporzył problemów wielu doświadczonym zawodnikom… Bywało, że podczas trwania jednej konkurencji (czas 10 minut) wiatr wiał od 1,5m/s do 10-15m/s! Z resztą doskonale widać to w komunikacie z klasyfikacji końcowej 😉

Również w tym roku chciałem podziękować Firmie Militaria.pl za wsparcie oraz udostępnienie lunety obserwacyjnej Bushnell Elite 20-60/80 – sprawdziła się bardzo dobrze: z dystansu 380m widać było przestrzeliny w ,,czarnym” na tarczy TS-2. Militaria.pl są w Polsce oficjalnym dystrybutorem sprzętu Bushnella. Na zawodach korzystałem z innej lunety z ich oferty: Bushnell Tactical Elite 3,5-21/50, której opis jest u mnie na blogu.

Konkurencje trwały do późnych godzin popołudniowych a emocje rosły z godziny na godzinę. Strzelcy wreszcie poczuli presję współzawodnictwa i trud warunków atmosferycznych. Oczywiście nie popsuło to znakomitej zabawy. Organizacyjnym zgrzytem okazał się fakt, że tylko część składów zdążyła strzelić w sobotę na dystansie 800m – pozostali zawodnicy zostali przesunięci na kolejny dzień.

Drugi dzień upłynął podobnie pod względem warunków. Pozostała część zawodników strzelała na dystansie 800m, a po zakończeniu tej konkurencji snajperzy mieli okazję sprawdzić się na dystansie 1000+ (1007m) – kolejne zmagania ze sobą, umiejętnościami, wiatrem i sprzętem.

Kto nie był, niech żałuje. Tego typu wydarzenia zawsze zostawiają wiele – nie tylko pod względem nabywania doświadczeń i treningu ale również dzięki obserwacjom innych snajperów, wymianie spostrzeżeń czy indywidualnych trików.

Zmagania zakończyły się tradycyjną już tombolą – losowaniem nagród od sponsorów oraz uhonorowaniem zwycięzców. Serdecznie gratuluję tym, którym udało się dowieść swoich umiejętności i wiedzy. I do zobaczenia za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *