Strzelectwo bojowe – MadLeaf

Niedawno na naszym rynku ukazała się ciekawa pozycja, poświęcona strzelectwu bojowemu. Jej autor Mad Leaf jest byłym operatorem jednostki antyterrorystycznej, strzelcem wyborowym a także zwycięzcą zawodów strzeleckich organizowanych przez ABW, Policję i służby specjalne.

Na 360 stronach opisane zostały zasady bezpieczeństwa, różne techniki posługiwania się bronią (pistolet, karabinek, strzelba) z uwzględnieniem takich tematów, jak na przykład wymiana magazynków, poruszanie się z bronią czy usuwanie zacięć. Osobny rozdział poświęcono postawom strzeleckim ze szczegółowym ich omówieniem. W książce znalazło się też miejsce na opisanie współczesnych, najbardziej popularnych i najczęściej używanych konstrukcji (pistolety, pistolety maszynowe, karabinki i strzelby). Autor przybliża czytelnikom wybrane zagadnienia z zakresu balistyki końcowej oraz opisuje różne typy i rodzaje amunicji.

Bardzo spodobało mi się użycie kodów QR w celu zobrazowania zastosowanych technik. Zdecydowanie ułatwia to czytelnikowi zrozumienie i możliwość zobaczenia na własne oczy jak poprawnie zastosować opisaną technikę.

 

DSC_7543

 

Aby skorzystać z dobrodziejstw QR należy pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację na swoim smartfonie.

Książkę zdecydowanie polecam choć moje wątpliwości budzi przedstawiona na stronach 66-67 technika celowania w strzelaniu dokładnym/precyzyjnym. W strzelectwie sportowym zgrywając przyrządy celownicze, wzrok skupiamy na muszce, a nie na szczerbince – jeśli ktoś ma inne zdanie – zapraszam do dyskusji w komentarzach pod wpisem.

 

15403866_1059876894134226_1188863605125619114_o

 

Książkę można kupić bezpośrednio na stronie autora: http://closerangefighting.pl/ksi%C4%85%C5%BCka/zakup-ksi%C4%85%C5%BCki.html

9 thoughts on “Strzelectwo bojowe – MadLeaf”

 1. Dzięki za dobre słowo! Powiem szczerze, że pomysłem na kształt tej książki było założenie, ze będzie to publikacja autorska, podejmująca problematykę głównie z mojego punktu widzenia, zbudowanego na własnym doświadczeniu, bez względu na obowiązujące zasady “tak bo tak”. Chcąc być konsekwentnym uznalem, ze napisze o skupianiu uwagi na szczerbince, gdyż wbrew przyjętej zasadzie, zaobserwowałem straty 2-3 punktów w przypadku skupienia na muszce. Dlatego ta teza nie wynika z braku wiedzy, ani nie jest przejawem próżności, jest konsekwencją praktykowania czegoś zgodnie z własnym doświadczeniem oraz poczynionymi obserwacjami. W tym względzie bardzo chętnie poznam wyniki doświadczeń innych strzelców bądź badań w tym zakresie. Ze strzeleckim pozdrowieniem, Mad Leaf.

  1. Bardzo dziękuję Ci za wyjaśnienie i komentarz 🙂 Sam badań nie prowadziłem – strzelam ortodoksyjnie skupiając wzrok na muszce 😉 ale może ktoś jeszcze podzieli się swoimi doświadczeniami 🙂 P.S. o ,,brak wiedzy” nie podejrzewałem – prędzej o zwyczajną pomyłkę która umknęła w korekcie 🙂

 2. Heh, zamierzone niestety 😀 25 m z glocka 98 pkt zdarzało się robić tak strzelając, a na muszce mniej. Dla sportowca to żaden wynik, dla tego ciekaw jestem wyników porównawczych dwóch technik zrobionych przez kogoś kto naprawdę równo i “wysoko” strzela.

  1. 98pkt. z Glocka to świetny wynik – także dla ,,sportowca” 😉 może uda mi się poprosić kogoś ze znajomych strzelców o przeprowadzenie takiego testu 😉

  2. “25 m z glocka 98 pkt zdarzało się robić tak strzelając, a na muszce mniej” Mad_leaf to nie jest żaden argument. To że tobie nie pasuje strzelanie przy użyciu tej techniki strzeleckiej nie oznacza ze powinno skupiać się na szczerbinie. Technika strzelania “muchą” została wymyslona przez ludzi duzo bardziej doświadczonych i mądrzejszych w tej kwestii niz Ty czy ja, więc brak 3 punktów przy statyce z klocka z 25 metrów… nie no, prosze Cię. Naprawdę przeczytaj sam jak to brzmi. Oko ludzkie jest tak zbudowane i tak funkcjonuje, że skupienie sie na muszce jest optymalna techniką. No i jak ma sie statyka z 25 metrów do strzelania typowo uzytkowego???

   1. Dawno mnie tu nie było… Benicio del Toro, z tego właśnie powodu jestem ciekaw merytorycznego uzasadnienia powszechnie obowiązującej zasady której nikt nie potrafi mi wytłumaczyć. Pytanie za sto punktów – jak oko ludzkie jest zbudowane, jak funkcjonuje, że skupienie na muszce jest optymalną technika? !
    ps. Statyka ma wiele wspólnego ze strzelaniem użytkowym, choć nie wprost.

 3. Czekam właśnie na swój egzemplarz. Po takim wpisie chyba zacznę lekturę z dobrym nastawieniem. 🙂 Literówka do poprawy: “zwycięzcą”, nie “zwycięzcom”. Ale wybaczam błąd, bo glock taki fajny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *