SKW – Samopowtarzalny Karabin Wyborowy z Zakładów Mechanicznych Tarnów..

Jeszcze nie jest dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba, a już podgrzewa atmosferę w środowisku strzeleckim i wywołuje dyskusje. Nieliczne zdjęcia i pojedyncze opinie szczęśliwców, którzy mieli okazję zetknąć się z tym modelem, tworzą obraz bardzo ciekawego i niezwykle precyzyjnie przygotowanego produktu. Mowa oczywiście o wyczekiwanym samopowtarzalnym karabinie wyborowym w kalibrze .308/.338, stworzonym przez konstruktorów ZM Tarnów. Zakłady Mechaniczne Tarnów wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, od wielu lat zaopatrują naszą armię w konstrukcje strzeleckie (w tym karabiny wyborowe Tor cal.50BMG, BOR cal.7,62×51 i Alex cal.338lapua). Ciekawość fascynatów broni wystawiona została na dużą próbę, ponieważ zapowiedzi dotyczące SKW z Tarnowa przybierały różne formy, już od 2012 roku, kiedy to na targach MSPO pojawił się model SKW w układzie bezkolbowym. Pomysł zarzucono, a wizja kolejnego modelu SKW  na przestrzeni kilkunastu następnych miesięcy, nabrała realnego kształtu w postaci projektu klasycznego karabinu z kolbą, na podobieństwo konstrukcji bazujących na platformie karabinów AR-10.

SKW  (Samopowtarzalny Karabin Wyborowy) .308 Winchester (7,62×51 NATO) to odpowiedź na rosnące zainteresowanie wojska, które potrzebowało karabinów solidnej budowy, zasilanych silnym nabojem, jako zastępstwa za wysłużone już SWD w kalibrze 7,62 x 54R (pamiętającym lata 60-te XX wieku…). W zamyśle miał to być karabin ergonomiczny, o precyzyjnym i łatwym do przeskalowania układzie. Czy tak jest rzeczywiście? Twórcy konstrukcji – Roman Uznański i Rafał Szela wykonali kawał świetnej roboty, której efekt mogli już podziwiać niektórzy (w tym ja) np. na konferencji EUSOSS (European Special Operations Sniper Symposium w Zielonce w czerwcu 2019r). Dzięki zaproszeniu przez Konstruktora i Kierownika Projektu – Romana Uznańskiego i przy aprobacie Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów (za co serdecznie dziękuję!) w moje ręce i przed obiektyw wpadł SKW semi auto .308 Win. Jakie są moje odczucia wobec tej konstrukcji? Nie będę się rozwodził nad znanymi z tabel producenta szczegółami technicznymi, możecie się z nimi zapoznać poniżej. Nad czym więc warto się pochylić? Osobom zainteresowanym subiektywnymi wrażeniami strzelca długodystansowego – praktyka, wrzucę garść informacji o wyglądzie, konstrukcji i oczywiście spostrzeżenia ze strzelania – bo to jest chyba to, na co wielu czeka z niecierpliwością. Ostrzegam – nie ma mowy o obiektywnej ocenie! Jestem fanem i pasjonatem współczesnej broni (przede wszystkim wojskowej), ze szczególnym uwzględnieniem karabinów wyborowych (w tym samopowtarzalnych), a w SKW natychmiast zakochałem się bez pamięci…

Zapraszam do wpisu na temat karabinu z Tarnowa i oczywiście do obejrzenia galerii.

Description and specifications in English, click:

http://www.zmt.tarnow.pl/wordpress/wp-content/uploads/2018/09/SKW-.308-ANG.pdf

Karabin SKW z ZM Tarnów w kalibrze .308win z 20″ lufą i tłumikiem dźwięku

Wygląd nowego SKW budzi mój szczery zachwyt – nowoczesna konstrukcja nieustępująca światowym liderom (a w niektórych aspektach znacznie ich wyprzedzająca!). Trudno jest rozmawiać o gustach, ale niech każdy sam oceni i niech wrzuci komentarz ktoś, kogo nie urzekła ta prosta, ale elegancka linia, doskonale wpisująca się w bardzo dobrze przyjmowany wśród odbiorców nurt nowoczesnych i stricte awangardowych rozwiązań odnośnie designu. Wiem, wiem… broń nie musi wyglądać, musi być skuteczna i precyzyjna. No, ale skoro przy okazji może cieszyć oko i serce strzelca, to czemu nie? Moje zdecydowanie cieszy. W końcu nie od dziś wiadomo, że ,,z broni, która nam się podoba, strzelamy… lepiej”!

Karabin SKW z lunetą Sig Sauer i dwójnogiem AccuTac
Karabin SKW jest przystosowany dla strzelców lewo i praworęcznych poprzez zdublowanie manipulatorów.

Szczegóły konstrukcji SKW .308 Win z Tarnowa nie są już tajemnicą, jednak warto przypomnieć sobie, co dokładnie oferuje producent. Tabelę z danymi technicznymi pozwoliłem sobie skopiować z otrzymanych od Konstruktora materiałów i wrzucam ku przypomnieniu.

Tabela ze strony producenta, dla kalibrów .308 i .338 (dla porównania):

DANE TECHNICZNESKW .308SKW .338
AMUNICJA .308 Winchester (7,62 x 51 mm NATO)8,6 x 70 mm NATO (.338 Lapua Magnum)
ZASIĘG900 m1500 m
DŁUGOŚĆ Z KOLBĄ ZŁOŻONĄ/ROZŁOŻONĄ978/705 (16”)991/718 mm (16,5”)1088/ 815 mm (20 ”)1300 / 1045 mm
DŁUGOŚĆ LUFY406,4(16”)419,1 mm (16,5”)508 mm (20”)660 mm (26 cali)
MASA5,2 kg (16/16,5”)5,8 kg (20”)7,7 kg
POJEMNOŚĆ10 / 20 nabojów10 nabojów

Informacje ogólne

Karabin SKW .308 Win z Tarnowa to broń, która ma za zadanie sprawdzić się nie tylko w warunkach wojskowych (tu przeznaczona jest do niszczenia lub obezwładniania siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego – w każdych warunkach meteorologicznych w dzień i w nocy), ale i podczas doskonalenia umiejętności strzeleckich (co powinno zainteresować cywilnych strzelców długodystansowych). W założeniu przeznaczona jest do strzelania na średnim i długim dystansie, w granicach do ok. 900 metrów (w kalibrze .308win). Na oprzyrządowanie broni składa się regulowana kolba taktyczna. Zastosowana szyna montażowa umożliwia dołączanie dodatkowych akcesoriów.

Wymagania techniczne (za producentem):

Karabin nie ma ograniczeń co do użytkowania w różnych strefach klimatycznych, spełnia wymogi określone normą grupy N.14-O-II-A wg NO-06-A101÷103:2005. Co to konkretnie oznacza?

Karabin SKW .308 Win sprawdza się w zakresie:

• drgań sinusoidalnych, 

• pojedynczych udarów mechanicznych, 

• wielokrotnych udarów mechanicznych, 

• zmian temperatury otoczenia, 

• zwiększonej wilgotności, 

• obniżonej temperatury otoczenia, 

• kondensacyjnych osadów atmosferycznych (szronu i rosy), 

• podwyższonej temperatury otoczenia, 

• wytrzymałości podczas transportu w opakowaniu, 

• opadów atmosferycznych (deszczu), 

• oddziaływania pyłu i piasku, 

• mgły solnej, 

• trwałości z poniższymi ograniczeniami: 

– podwyższona temperatura otoczenia ➢ pracy +55°C, ➢ graniczna +70°C, 

– obniżona temperatura otoczenia: ➢ pracy -40°C, ➢ graniczna -50°C, 

– zmiana temperatury otoczenia: od -50°C do +70°C, 2. 

Tworzywem wykorzystanym do wykonania aluminiowych korpusów SKW jest aluminium 7075 T6, anodowane w typie III i pokryte farbą Cerakote. Elementy stalowe są fosforanowane i azotowane gazowo lub QPQ.

Z karabinu można strzelać z wykorzystaniem dowolnego typu amunicji .308 WIN (zgodnej z normą CIP lub SAAMI) lub wojskową 7,62×51 NATO, z uwzględnieniem specjalistycznych zadań, które są przypisane do tego rodzaju broni. Determinuje to wykorzystywanie typów pocisków, przeznaczonych do strzelania precyzyjnego.

Celność i skupienie

W założeniu producenta, karabin ma utrzymać skupienie w granicach 1 MOA, podczas całego okresu żywotności lufy, czyli do 10 000 strzałów (o tym więcej poniżej). (Co ciekawe jedna z topowych światowych konstrukcji tego typu, czyli HK G28 deklaruje skupienie 1,5MOA dla serii 10 strzałów precyzyjną/wyborową amunicją). Podczas badań testowych SKW producenta, przy przystrzeliwaniu na dystansie 100 metrów, udawało się uzyskać wynik poniżej tej normy, czyli 0,5 MOA.

Konstrukcja

Działanie karabinu SKW .308 WIN opiera się na systemie odprowadzania gazów poprzez boczny otwór lufy na tłok gazowy, pracujący na zasadzie krótkiego tłoka gazowego (podobnie jak we wspomnianym HK G28 jednak tu podobieństwa się kończą). Za regulację trybów pracy broni odpowiada regulator gazowy. Ryglowanie lub odryglowanie następuje przez obrót zamka posiadającego osiem występów ryglowych, o 22,5 stopnia. Za usunięcie łuski odpowiedzialny jest pazur wyciągu i podwójny wyrzutnik sprężynowy. Lufa jest bardzo prosta w demontażu i szybkowymienna. Bystre oko dostrzegło w tabeli dostępne długości luf: 16″ 16,5″ i 20″ Wymiana lufy wymaga usunięcia całego zespołu lufy. Odbywa się to w kilku prostych krokach: 1. demontaż łoża, 2. odblokowanie zatrzasku przeciwodkręceniowego przy lufie, 3. odkręcenie nakrętki lufy za pomocą klucza hakowego.

SKW .308 WIN świetnie sprawdza się zarówno u strzelców prawo- jak i leworęcznych. Producent dostosował konstrukcję tak, żeby komfort strzelca był jak największy, a obsługa jak najprostsza. Bezpiecznik skrzydełkowy, zwalniacz magazynka i dźwignia wychwytu zamka umieszczona jest obustronnie. Właściciel/użytkownik karabinu może wybrać stronę komory zamkowej, na której znajdować się będzie składana rękojeść napinania. Manipulacja rękojeścią jest banalnie prosta i odbywa się beznarzędziowo – wystarczy wyjąć zespół ruchomy z komory zamkowej. W trakcie strzelania zespół napinania pozostaje w przedniej pozycji, producent umożliwił jednak opcję dociągnięcia suwadła i doryglowania zespołu ruchomego.

Z uwagi na modułową konstrukcję, nie ma najmniejszych problemów z wymianą podzespołów karabinu. Strzelec swobodnie może wykorzystywać części zamienne w wybranej, dopuszczalnej konfiguracji. Wzorowanie na schemacie AR daje właścicielom broni możliwość wykorzystywania podzespołów AR10 i AR15. Elementy tożsame z AR-ami to przede wszystkim: układ spustowy, chwyt pistoletowy, kabłąk spustowy, magazynek, bezpiecznik zewnętrzny, prowadnica kolby i kolby w odpowiednim standardzie. Skoro już przy kolbach jesteśmy… to przewidziano nawet tylec ze składanym zawiasem kolby (!), którą można złożyć na prawą stronę. Konstrukcja karabinu umożliwia oddawanie strzałów ze złożoną czy wręcz zdemontowaną kolbą (pod tym względem bardziej przypomina Siga MCX niż AR10) !

Na komfort używania wpływają jeszcze inne, drobne, ale ważne w obsłudze broni kwestie. Producent zdecydował się na powiększenie manipulatorów (np. lewego przycisku zwalniacza), w stosunku do ARów, żeby karabin można było wygodnie obsługiwać w rękawicach. Selektor i manipulatory zwalniania magazynka znajdują się w tym samym miejscu.

Do karabinu, jak wynika zresztą z powyższej tabeli danych technicznych, można wykorzystywać różne długości luf – 20 i 16,5 cala z długim układem gazowym, bądź 16 cali z krótkim.

Dane techniczne to nie jest element wpisu, który się czyta z zapartym tchem, z czego boleśnie zdaje sobie sprawę większość blogerów. Tym bardziej że tego typu informacje udostępnia już producent karabinu. Przejdźmy zatem do tego, co dla strzelca i Czytelnika najciekawsze – wrażeń ze strzelania!

Karabin SKW – strzelanie testowe

Od premiery na MSPO długo czekałem na możliwość własnoręcznego przetestowania celności i zachowania najnowszego osiągnięcia naszego przemysłu zbrojeniowego. Jako pasjonat i wieloletni strzelec długodystansowy, a także od kilku lat posiadacz cywilnej wersji HK G28 czyli HK MR308win i okazjonalny użytkownik topowej konstrukcji cywilnej/sportowej Lancera L30 w kalibrze 6.5creedmoor, oczekiwania miałem bardzo wysokie. Czy SKW sprostał wyzwaniu? Na szczegółową recenzję i testy jeszcze za wcześnie… oddałem w końcu tylko kilkanaście strzałów ale pozwoliło to na wyrobienie sobie własnej opinii. Dla tych, którym znudziło się już czytanie tego wpisu, powiem krótko – bezapelacyjnie TAK! Całkowicie skradł moje serce… do tego stopnia, że jeśli tylko znajdzie się na rynku cywilnym bez wahania i chwili zastanowienia dołączę go do swojej kolekcji!

Ale… zacznijmy od początku…

Udało się nareszcie skorzystać z zaproszenia Konstruktora i Kierownika Projektu – Romana Uznańskiego, którego poznałem na wspomnianej już konferencji EUSOSS. Z kolegą pojawiliśmy się w Zakładach Mechanicznych Tarnów 16 stycznia. Pod opieką Konstruktora, trafiliśmy do fabrycznej strzelnicy z osią o długości (niestety zaledwie) 100m, zlokalizowanej w jednej z hal Zakładów. Na miejscu czekał na nas Pan Krzysztof Dubiel odpowiedzialny za badania żywotnościowe SKW – serdecznie pozdrawiam i dziękuję za okazaną pomoc i obszerne, kompetentne wyjaśnienia przeprowadzonych badań – miło pracować z profesjonalistami! Po chwili przyniesiono nam głównego bohatera – karabin SKW w kolorze piaskowym FDE z 20″ lufą o skoku gwintu 1:10 i długim systemie gazowym, skompletowany z lunetą Sig Sauer Tango6 5-30/56 z siatką MRAD FFP i bipodem AccuTac oraz tłumikiem B&T Rotex IIA.

Karabin SKW w testowanej konfiguracji

Masa ,,gołego” karabinu z 20″ lufą, to wg. producenta 5,8kg i nie odbiega specjalnie od innych, tego typu konstrukcji. Wydał mi się nieco cięższy niż używany na co dzień przeze mnie HK MR308, jednak moja wersja ma lufę długości 16″. Był za to zdecydowanie lżejszy niż Lancer L30 z 24″ lufą Bartleina. W prezentowanym egzemplarzu zamontowany był świetny spust TriggerTech z płaskim językiem spustowym – szkoda, że nie robią takich do HK 🙁 . Moją uwagę zwróciły obustronne manipulatory (co powoli robi się standardem) oraz boczna dźwignia przeładowania, którą bez narzędzi łatwo można przełożyć na drugą stronę – zgodnie z preferencjami strzelca (to już standardem zdecydowanie nie jest 😉 ). Bardzo podobała mi się zintegrowana z upperem górna szyna (monolityczna), na której bez obaw o utratę ,,zera” (z czym obecnie borykają się amerykańskie HK 416/417) można zamontować nawet dość ciężką optoelektronikę (lasery, przystawki nocto i thermo wizyjne itp). Dolna część przedniego łoża jest łatwowymienna i może być dostarczona z otworami umożliwiającymi montaż akcesoriów w systemie Key-mod lub M-lok. Tylec karabinu może być zaopatrzony w zawias, a przykładowa kolba Magpul PRS gen.3 może składać się na prawą stronę. Można ją też całkowicie zdemontować za pomocą… denka łuski (którym usuwa się pin trzymający kolbę)!

Zawias i złożona kolba

Pora przekonać się, jak to wszystko działa…

Amunicja z której strzelałem, to Lapua Scenar 167gr. Z powodu jej ograniczonej ilości oraz żeby zminimalizować potencjalne błędy strzelca, zdecydowałem się na strzelanie grup 3-kulowych (tak – wiem że 3 kulki to nie grupa 😉 ale to nie był test, a jedynie strzelanie zapoznawcze) z dwoma wyjątkami gdzie na zmianę z kolegą strzeliliśmy po jednej grupie 5 kulek. Kolega strzelał siedząc przy stole, ja z postawy leżącej. Najpierw strzeliliśmy bez tłumika.

Ostatnie korekty paralaksy

Mimo obiegowej opinii o ,,tłokowcach”, karabin podczas strzelania charakteryzował się minimalnym odrzutem (prawdopodobnie zasługa wydajnego urządzenia wylotowego oraz masy broni) i po strzale praktycznie pozostawał w celu. Ponowne złożenie wymagało jedynie minimalnej korekty punktu celowania. Spust pracował wyśmienicie, z łatwo wyczuwalnym momentem ,,przełamania”. To był mój pierwszy strzelecki kontakt z tym karabinem. Chwilę zajęło mi dopasowanie długości kolby, wysokości baki policzkowej i regulacja paralaksy. Już pierwsze grupy pokazały niesamowity potencjał, tkwiący w tej konstrukcji…

5x Lapua Scenar 167gr karabin SKW 100m – grupa Kolegi
3x Lapua Scenar 167gr 100m karabin SKW z tłumikiem Rotex IIA
3x Lapua Scenar 167gr 100m karabin SKW z tłumikiem Rotex IIA
Najlepsza grupa i jednocześnie mój najlepszy wynik w życiu na fabrycznej amunicji! 3x Lapua Scenar 167gr karabin SKW 100m

Absolutnie niesamowite jest to, że karabin i lufa z której strzelałem miał nastrzał… UWAGA! 10500szt amunicji (w tym ok.30% wojskowej amunicji z Meska!) ! I to wszystko z nieznanej broni i w warunkach dalekich od optymalnych!

Fantastyczne jest również to, że karabin jest łatwo skalowalny i może występować nawet w kalibrze .338lapua – jako jeden z niewielu do tej pory na świecie! Do tego szybkowymienialne lufy między kalibrem 6.5Creedmoor a .308win (nawet w warunkach domowych), dostępne w różnych długościach… To prawdziwy multicaliber wśród karabinów semi auto – chyba jedyny tego typu na świecie! Taki SKW z 20″ lufą w 6.5CM byłby moim marzeniem…

Przyniesiono nam również model z lufą 16″ i nieco innym ukompletowaniem (na zdjęciach), a także pokazano niuanse i detale konstrukcyjne (których jeszcze niestety na tym etapie nie mogę zaprezentować).

Nowy SKW zrobił na mnie świetne wrażenie… stabilność podczas strzelania, łatwość regulacji i ustawień (w tym 4-pozycyjnego regulatora gazowego), wymienne lufy i kalibry, a także absolutnie topowa jakość wykonania, stawiają ten karabin w czołówce najlepszych światowych konstrukcji tego typu. Mam nadzieję, że ZMT zdecyduje się np. wystawić strzelca fabrycznego na tegorocznym Longshocie – największej imprezie długodystansowej w Europie (noo może po za Bisley 😉 ) co pozwoli zaprezentować ten produkt najlepszym strzelcom z naszego kontynentu.

Z uwagą i niecierpliwością będę śledził losy tego projektu i czekam wspólnie z ZMT na pierwsze zamówienia, żebym mógł kupić swój prywatny egzemplarz!

Link do informacji na stronie Producenta:

http://www.zmt.tarnow.pl/wordpress/item/karabiny-wyborowe-skw-308-skw-338/

SKW bez tłumika
SKW z tłumikiem Rotex IIA i dobry komentarz na koniec 😉

Jeszcze kilka zdjęć:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *