Sako TRG22 w osadzie Cadex Defence Dual Strike

Dzięki uprzejmości Firmy RWS Cetus ze Słupska, oficjalnemu dystrybutorowi rewelacyjnych, kanadyjskich karabinów wyborowych i osad Firmy Cadex Defence, przez jakiś czas będę miał możliwość testowania osady Cadex Dual Strike na moim Sako TRG22.

Osady Cadex, to zintegrowane systemy modułowe, umożliwiające zarówno łatwą wymianę poszczególnych elementów, jak i dostosowanie ich bez użycia narzędzi, do indywidualnych warunków fizycznych strzelca.

Cadex Dual Strike jest frezowana z aluminium. Górna szyna picantinny (mocowana również do komory zamkowej), fabrycznie posiada skos 20 MOA (dostępne również pochylenie 40 MOA dla kalibru .50BMG). Dodatkowo w przedniej części łoża mamy możliwość zamocowania krótkich odcinków szyn (na godzinie 3, 6 i 9), niezbędnych np. do zamocowania bipodu lub innych akcesoriów. Sama operacja wymiany łoża jest prosta i zajmuje 15-20 minut. Producent dostarczył instrukcję z opisem momentów, z jakimi powinny być dokręcone poszczególne śruby (niezbędny klucz dynamometryczny!). W osadzie wykonane są otwory służące poprawieniu wentylacji lufy i redukujące jej masę. Długość przedniej części osady sprzyja redukcji mirażu, pochodzącego od rozgrzanej lufy. Chroni ją również np. przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Osada wyposażona jest w składaną na prawą stronę kolbę (w tym położeniu dodatkowo zabezpiecza przed uszkodzeniem dźwignię przeładowania). Kolba jest w pełni regulowana: możemy ustawić jej długość, dopasować wysokość stopki do pozycji z której strzelamy, oraz wysokość baki policzkowej – wszystko to, bez użycia narzędzi (kto ma/strzelał z TRG ten wie, jak trudno w nim modyfikować te elementy do swoich potrzeb…)… Jeśli komuś zależy na redukcji masy, może zamówić lżejszą, również składaną, ażurową kolbę  Skeletonized Stock. Jednak tu jej długość oraz wysokość baki trzeba regulować kluczem imbusowym, odkręcając śruby. Możliwość złożenia kolby docenią ci, dla których istotne jest maksymalne skrócenie broni w położeniu transportowym. Co ciekawe, w położeniu złożonym również można oddać strzał. Bardzo podobało mi się, iż producent zadbał o możliwość ,,skasowania luzów” (za pomocą śruby), których prędzej czy później dostanie każda składana osada…

Konstrukcja gniazda magazynka umożliwia korzystanie z fabrycznego magazynka TRG. Dostępne są również ,,przejściówki” do innych magazynków. Równie łatwo możemy wymienić gumowany chwyt pistoletowy, w celu dopasowania go do rozmiaru dłoni.

W przedniej części osady możemy zamontować, dostarczone w komplecie,  gniazdo QR do montażu pasa. Dodatkowe dwa gniazda QR znajdują się: w tylnej części osady przy chwycie pistoletowym, oraz w kolbie.

Kilka zdjęć poglądowych 🙂

 

DSC_2125

 

DSC_2091

 

DSC_2112

 

DSC_2115   DSC_2122

 

DSC_2133

 

Do zdjęć wykorzystałem też dwójnóg Atlas oraz monopod Accu-Shot z firmy B&T Industries.

A o karabinie Cadex CDX-33 Patriot możecie przeczytać KLIKAJĄC TU

Niebawem testy polowe 😉 Oczywiście podzielę się wrażeniami…

 

 

 

2 thoughts on “Sako TRG22 w osadzie Cadex Defence Dual Strike”

    1. Osada spisuje się świetnie. Jest sztywna, ma wszelkie niezbędne regulacje, potrzebne do precyzyjnego strzelania z różnych postaw (baka, długość kolby, wysokość stopki). Do tego jest składana – co przydaje się w transporcie lub na zawodach typu Sniper Mission (gdzie trzeba dużo chodzić z plecakiem i karabinem na grzbiecie). Owszem cena nie jest niska… jednak biorąc pod uwagę, że np. sama składana oryginalna kolba (!) do Sako TRG kosztuje 2700$, to prawdziwa okazja 😉 i dla mnie warta każdej złotówki. Wszystko w niej jest przemyślane. Długi ,,handguard” pomaga osłonić miraż od rozgrzanej lufy, a otwory w nim wymuszają cyrkulację powietrza – co przyśpiesza chłodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *