Rewolwer Smith & Wesson 686 Security Special .357 Magnum

Zaprezentowany w 1992 roku S&W Security Special, to odmiana produkowanego od 1980 roku modelu 686, skonstruowanego na nowym (wówczas) szkielecie ,,L” – przeznaczonym specjalnie do silnej amunicji .357 magnum. Szkielet ,,L” łączył w sobie moc i solidność ciężkiego szkieletu ,,N” oraz masę i kompaktowość lżejszego szkieletu ,,K”, w którym to, po intensywnym strzelaniu silną amunicją magnum, przedwcześnie pojawiały się objawy zużycia. Model ten został wyprodukowany na specjalne zamówienie niemieckiego dystrybutora/importera S&W, firmę Wischo.

Rewolwer wykonany jest w całości ze stali nierdzewnej. Producent wytwarzał go z dwiema długościami luf: 3″ i 4″ (odpowiednio 76 i 102mm). Mój egzemplarz posiada rękojeść z drewna orzechowego firmy Nill-Griffe (dostępne również były rękojeści firm Hogue i Pachmyar). Przyrządy celownicze składają się z muszki i regulowanej szczerbiny. Długość broni wynosi 248mm, a masa pustego rewolweru to 1180g. Bęben wychylany na lewą stronę, mieści 6szt nabojów w kalibrze .357magnum lub .38 special. Warto wspomnieć, że S&W wypuścił również wersję z 6″ lufą i szerszym kurkiem nazwaną ,,Target Champion”.

 

DSC_6579

 

Powierzchnia rewolweru wykończona jest metodą ,,bead blasted finish” (piaskowanie?). Całość wykonana jest  precyzyjnie i starannie. Brak jakichkolwiek śladów po obróbce.

Mechanizm spustowy podwójnego działania SA/DA z kurkiem zewnętrznym i iglicą zamontowaną w szkielecie, został dopieszczony w przyfabrycznym S&W Performance Center i pracuje absolutnie rewelacyjnie! Każdy ,,pistoleciarz” powinien kiedyś spróbować strzelić z dobrego rewolweru – to zupełnie inna jakość… W trybie DA opór spustu wynosi jedynie 2,5kg, a w SA ok.600gr!

Ekstrakcja odstrzelonych łusek odbywa się za pomocą centralnego rozładownika gwiazdkowego. Wszystko działa bez zarzutu. Świadczy to również o starannym wypolerowaniu komór nabojowych w bębenku.

Lufa o długości 4″ wydaje się idealnym kompromisem między osiągami kalibru .357magnum, a możliwością noszenia czy przyjemnością ze strzelania. Standardowo można z niej uzyskać 900-1000J energii, co mogłoby zainteresować myśliwych – jako narzędzie do dostrzeliwania postrzałków (niestety w Polsce będziemy musieli z tym poczekać do nowelizacji ustawy łowieckiej). Z lufy 3″ energia wynosi już ,,tylko” ok.750J (co i tak blisko o 50% przewyższa osiągi popularnego kalibru pistoletowego 9x19mm)

 

DSC_7590

 

Strzelanie z tego rewolweru, to prawdziwa przyjemność. Idealny balans i wyważenie umożliwiają pełną kontrolę nad bronią. Praca mechanizmów nie pozostawia nic do życzenia. Ja jednak pozostanę zdeklarowanym ,,pistoleciarzem” a S&W Security Special pozostanie w mojej kolekcji jako po prostu przepiękny przedmiot (mimo absolutnie fantastycznych cech użytkowych).

2 thoughts on “Rewolwer Smith & Wesson 686 Security Special .357 Magnum”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *