Pistolet CZ 122 Sport kal.22LR

CZ 122 Sport – nie tylko do sportu

 

Pistolet CZ 122 Sport – to pistolet bocznego zapłonu w kalibrze .22 LR, działający na zasadzie wykorzystania energii odrzutu swobodnego zamka.

Mechanizm spustowy pojedynczego działania (SA), mechanizm uderzeniowy typu kurkowego z kurkiem zewnętrznym. Magazynek mieści 10szt. nabojów. Przyrządy celownicze typu otwartego, składają się z muszki (osadzonej na jaskółczym ogonie) oraz regulowanej szczerbinki (produkcji włoskiej LPA). Pistolet jest wyposażony w bezpiecznik przetykowy blokujący napięty kurek (zabezpieczony pistolet można przeładować).

Szkielet pistoletu wykonany jest ze stopu aluminium, zamek to wyfrezowany z kawałka stali węglowej i oksydowany blok, posiadający w górnej części odciążające wgłębienie. Zamek i część szkieletu zasłonięta jest nieruchomą szyną, na której zamocowane są przyrządy celownicze (takie rozwiązanie poprawia celność broni).

Lufa długości 6 cali zamocowana jest na wcisk i zabezpieczona dwoma kołkami. Na jej końcu znajduje się (również oksydowany) obciążnik, który można zdemontować gdyby komuś przeszkadzało wyważenie pistoletu. Z informacji które posiadam wynika, że ciężarek można też zastąpić tłumikiem mocowanym za pomocą śruby imbusowej. Uwagę zwraca też nietypowe (jak na broń sportową) ukształtowanie osłony języka spustowego – bardzo wygodne dla strzelających oburącz. Osłona języka spustowego umożliwia też strzelanie w rękawicach.

 

20130621828

 

Język spustowy jest wygodnie wyprofilowany, jednak jego ciężar (ok.1700g) w mojej ocenie dyskwalifikuje ten pistolet jako stricte tarczowy. Za to świetnie nadaje się do szkolenia, dynamiki czy rekreacji… Spust nie posiada żadnej (poza rusznikarską ingerencją) możliwości regulacji.

Chwyt pistoletu, wykonany z tworzywa, jest dość wygodny dla użytkowników o średnich i małych dłoniach. Jego długość mogę porównać do chwytu w Glocku 19. Przyciski zwalniające zamek i magazynek są dostępne wyłącznie dla strzelców praworęcznych.

W komplecie z pistoletem (zapakowanym w plastikową walizeczkę) otrzymujemy 2 magazynki, plastikowy wycior (nie polecam – połamałem go podczas drugiego użycia…) oraz komputerowy wydruk z przystrzelania konkretnego egzemplarza. Z wydruku wynika, że mój pistolet serię 5 strzałów mieści w okręgu o średnicy 34 mm.

Podczas pierwszych kilku dni skupiłem się na wypróbowaniu kilku rodzajów amunicji.

Najlepsze wyniki uzyskałem z amunicji Lapua HV. Świetnie spisywała się też tania amunicja CCI Standard. Za to na tanim Federal na 5 strzałów pistolet 2 razy nie przeładował i nie wyrzucił łuski. Darowałem sobie dalsze eksperymenty z tą amunicją.

Inne rodzaje amunicji nie sprawiały żadnych problemów.

Poniżej wynik strzelania oburącz na dystansie 25 metrów, amunicja Lapua HV.

 

20130621833

 

 

Podsumowując mogę polecić ten pistolet wszystkim tym, którzy poszukują niedrogiej broni o wyglądzie bojowym, do rekreacji, tańszego treningu dynamiki czy udziału w zawodach strzeleckich na poziomie średniozaawansowanym/amatorskim.

I zdjęcie z siostrą CZ 75 SP-01 Shadow Dualtone 😉

 

DSC_3065

 

6 thoughts on “Pistolet CZ 122 Sport kal.22LR”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *