Montaż SPUHR – Ideal Scope Mount System

Ten niepozorny kawałek metalu (zwykle aluminium), występujący również w postaci dwóch niezależnych pierścieni, znany jest wszystkim tym, którzy zdecydowali się zamontować na swojej broni optykę (i nie mam tu na myśli jedynie lunet – również np. kolimatory, noktowizję). Mowa oczywiście o ,,łączniku” optyki z bronią, popularnie zwanym ,,montażem”.  Kilka lat temu, stojąc przed wyborem owego łącznika na Sako TRG, okazyjnie wpadł mi w ręce produkt szwedzkiej firmy SPUHR. ,,Okazyjnie” niestety nie oznaczało ,,tanio” 🙁 , a jedynie możliwość dokonania zakupu w kraju i nieco taniej, niż przyszłoby zapłacić za import prywatny ze Szwecji. Początkowo nadziwić się nie mogłem, że rozpiętość cenowa montaży może być tak ogromna… Od aluminiowych pierścieni za np.120zł po zaawansowane, monolityczne konstrukcje z wbudowanymi poziomicami i szybkozłączkami za 1600, a nawet 2000zł… Dopiero wraz z rosnącym doświadczeniem zrozumiałem, że na tym elemencie wyposażenia nie warto oszczędzać.

Firma Hakan Spuhr wyspecjalizowała się w produkcji montaży, które zdobyły światowe uznanie i są powszechnie stosowane przez użytkowników mundurowych, strzelców sportowych czy myśliwych na całym świecie. W swojej ofercie posiada montaże monolityczne (frezowane z jednego kawałka aluminium 7075) oraz pierścienie montażowe na szynę picantinny/weaver. Posiadaczom karabinów Sako/Tikka, Acuraccy International oraz Sauer, Spuhr oferuje montaże bezpośrednie, co umożliwia zamocowanie lunety bliżej osi lufy.

 

DSC_2867

 

Szukając montażu do HK MR308 od razu zdecydowałem się na SPUHRa (na TRG służył mi wyśmienicie!). Tym razem wybrałem model cantilever, przeznaczony do konstrukcji opartych na platformie AR, SP-4616 ze skosem 6 MILS. Frezowany z jednego bloku aluminium 7075T651, pokryty twardą anodyzacją prezentuje się świetnie. Zaletą montaży monolitycznych jest to, iż nie wymagają one ,,docierania” (jak niektóre montaże złożone z 2 niezależnych pierścieni). W skrajnych przypadkach, tanie montaże pierścieniowe, mogą nawet uszkodzić tubus lunety (naprężenia na skutek braku współosiowości). Montaże monolityczne wyposażone w szybkozłączkę lepiej też ,,trzymają zero” – nie wymagają każdorazowego zerowania broni po zdjęciu lunety. Mocowanie do szyny za pomocą 4 śrub torx zapewnia odpowiednią stabilność i precyzję. Przy śrubach znajdują się numerki oznaczające kolejność dokręcania.

 

DSC_2873

 

Cechą charakterystyczną są pierścienie przecięte pod kątem 45 stopni – umożliwiło to zastosowanie zupełnie płaskiej górnej części – w ten sposób nie przesłaniają strzelcowi indeksów na bębnach. Dodatkowo wewnątrz pierścienie posiadają rowki, które można wykorzystać do sklejenia lunety (niezbędne w przypadku bardzo silnych kalibrów – np. 338 lapua czy .50BMG), a na ich zewnętrznej płaszczyźnie (pod kątem 45 stopni w przypadku pierwszego pierścienia od strzelca oraz 0 i 45 stopni, w przypadku drugiego pierścienia) umieszczono otwory służące zamocowaniu dodatkowych akcesoriów (np. kolimatora do strzelania na bliskich dystansach). Każdy z pierścieni mocowany jest aż 6 śrubami torx! Co zapewnia trwałość połączenia. Montaże monolityczne standardowo wyposażone są również w poziomicę – pozwala to kontrolować położenie broni. W komplecie z montażem Producent dodaje również klucz, za pomocą którego w łatwy sposób wypoziomujemy lunetę i unieruchomimy ją do czasu dociągnięcia wszystkich śrub.

 

DSC_2887

 

 

DSC_2879

 

 

Cała konstrukcja wzbudza zaufanie. Szeroka gama montaży, dostępnych na lunety o różnej średnicy tubusu, z różnym skosem pochylenia, o różnej długości i wysokości sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Standardowo montaże dostępne są jedynie w kolorze czarnym, jednak czasem pojawiają się w innych kolorach (pokryte cerakote) – pozostałości z nadwyżek zamówień rządowych.

I jeszcze zdjęcia montażu na moim Sako TRG:

 

DSC_9617

 

DSC_7043

 

Niestety nie jest to tania przyjemność… 🙁 za montaże SPUHRa trzeba zapłacić od 1600 do 1900zł. Jakość i precyzja swoje kosztuje…

 

9 thoughts on “Montaż SPUHR – Ideal Scope Mount System”

 1. Z ciekawości się zapytam jakiej wysokości miałeś zamontowany montaż na SAKO ?
  Sklep mam daleko i chciałbym bez zbędnego wożenia się po Polsce zrobić zakup 🙂

 2. Jaki montaż polecacie do SAKO TRG-42? Luneta to S&B PMII 34mm 5-25×56. Myślałem o montażu monolitycznym, trzyobejmowym SAKO.

 3. Spuhr 34 mm Cantilever Scope Mount 4616 posiadam dokładnie taki montaż – ( prezent ) docelowo mam zamiar kupić zestaw : Tikka t3x tac a1 razem z kahles k624i. Czy wspomniany monataz spełni swoje zadanie czy zakupić dedykowany do tikki. Dziękuje za odpowiedz.

  1. Co prawda cantilever dedykowany jest raczej do platformy AR10/15, jednak widziałem również takie zestawy na klasycznych repetierach. Karabin i luneta to świetny wybór – na pewno będziesz zadowolony.

 4. mam tikka t3x tac a1 308 cal.luneta vortex golden eagle.jaki polecasz montaz spuhr.chce strzelac max 800 m.a na co dzien 100-300m

 5. Też właśnie nabywam MR308 A3 z lufą 16″. Rozważam kupno tego montażu, jednak możesz doprecyzować, czemu służy pochylenie 6 MILS, które wybrałeś, i jaką daje przewagę nad odpowiednikiem z zerowym pochyleniem?
  Zakładam na niego optykę w zakresie 2.5-10 od NF, więc przewidziane użytkowanie to close i mid-range.

  1. Pochylenie daję tą przewagę, że zwyczajnie masz większy zakres regulacji do ,,góry” i możesz sięgnąć dalej. Ze swojego HK strzelałem już i na 800 i na 1000 i na 1100m – mi pochylenie się przydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *