Mikrokolimator SHIELD Mini SightTM

Kolimatory i mikrokolimatory stworzono po to, by przyśpieszyć i ułatwić oddawanie celnych strzałów w różnych warunkach oświetleniowych. Wystarczy naprowadzić czerwoną kropkę (RedDot) na cel i pociągnąć spust. Nie trzeba ,,zgrywać” ze sobą muszek i szczerbinek, ustawiać precyzyjnie oka w osi optycznej lunety czy dioptera… Tyle mówi teoria 😉 Postanowiłem sprawdzić, jak wygląda to w praktyce.

Dzięki uprzejmości Firmy RWS Cetus – dystrybutora na polskim rynku brytyjskich celowników Firmy Shield, miałem okazję przetestować to rozwiązanie osobiście na strzelnicy.

Wielokrotnie korzystałem wcześniej z różnych kolimatorów – jednak zawsze zamontowanych na karabinach i karabinkach. Tym razem mogłem zapoznać się z rozwiązaniem, przeznaczonym głównie (choć nie tylko) do pistoletu. W tym celu zamontowałem Shield’a na swoim Glocku 17 w miejsce fabrycznej szczerbinki, za pomocą dedykowanego montażu.

 

13214474_1207290172636470_1035778461_o

 

Mocowanie za pomocą 2 śrub imbusowych jest wystarczająco solidne i stabilne, by zagwarantować odporność na odrzut zamka. Widoczna między nimi malutka śrubka imbusowa (1,5mm) służy do regulacji wysokości (pion) znaku celowniczego. Po prawej stronie kolimatora (na powyższym zdjęciu niewidoczna – ukryta w cieniu) znajduje się taka sama śrubka, służąca do regulacji położenia znaku w poziomie (lewo-prawo). Po lewej stronie kolimatora, znajduje się śruba, za pomocą której regulujemy ustawienie oporu/siły potrzebnej do regulacji znaku celowniczego. Celownik z którego korzystałem, wyposażony był w znak celowniczy o wielkości 8MOA (czyli na dystansie 25m ,,zakrywał” pole wielkości ok. 6cm). Obudowa wykonana jest z wytrzymałego polimeru, a całość zasilana jest 3V baterią CR2032, stosowaną też w kolimatorach innych producentów. Przednia ,,szybka” (soczewka) wykonana jest z tworzywa (poliwęglan?) i nie jest pokryta powłokami antyrefleksyjnymi, jednocześnie też nie daje refleksów/odbłysków zdradzających pozycję strzelca. Jeśli chodzi o wielkość znaku, to Shield oferuje je w kilku rozmiarach: 4MOA, 8MOA, 1MOA-65MOA (punkt o średnicy 1 MOA koloru czerwonego oraz otaczający ją zewnętrzny pierścień kropek koloru czerwonego o średnicy 65 MOA). Warto również wspomnieć o tym, iż celownik jest całkowicie bezobsługowy – nie posiada żadnego włącznika, samoistnie reaguje na warunki zewnętrzne ściemniając lub rozjaśniając znak celowniczy. Całość wraz z baterią waży jedynie 14 gramów! Producent zapewnia, że na jednej baterii będzie pracował przez okres 2-3 lat (mi nie udało się tego sprawdzić 😉 )

 

received_1209947732370714-02

 

Kilka zdjęć ukazujących SHIELD’a na G17:

 

DSC_1678 DSC_1683

 

Oczywiście zdjęcie przekłamuje rozmiar kropki… ot, niedoskonałości sprzętu/fotografa 😉

Wrażenia ze strzelania.

Po wstępnym wyzerowaniu kolimatora na dystansie 20m oddałem kilkanaście strzałów w tempie 1strzał/1s – wszystkie lądowały w czarnym polu tarczy, o średnicy ok.20cm bez żadnych problemów. Ponieważ z pistoletu z kolimatorem strzelałem po raz pierwszy, wymagało to nieco treningu (skład) i przyzwyczajenia… jednak sprawiało mi dużą frajdę. Znikoma masa kolimatora podczas strzelania jest praktycznie nieodczuwalna i (moim zdaniem) nie wpływa na zmianę zachowania broni. Oczywiście pokusiłem się też o oddanie 10 precyzyjnych strzałów z dystansu ok. 15m:

 

DSC_1673

 

Ósemka na godzinie 7 to ,,wypadek przy pracy 😉 ostatni strzał – gdy myślałem, że już skończyła się amunicja w magazynku i oddałem go bez specjalnego celowania.

Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, iż producent przewidział różne opcje montażu swoich celowników – zarówno na broni krótkiej jak i na długiej, a także np. na tubusach lunet celowniczych (takie zastosowanie może przydać się np. strzelcom 3GUN)

Podsumowując, uważam że stosowanie mikrokolimatora zdecydowanie skraca czas oddania strzału, jak i przyśpiesza proces szkolenia nowych adeptów/miłośników broni palnej. Może być również świetnym uzupełnieniem naszego zestawu do rekreacji 😉 Mi strzelanie z kolimatorem bardzo się spodobało. Trzeba jednak pamiętać, iż zestaw z kolimatorem może wymagać stosowania innych kabur (np. do Safarilanda z panelem udowym, z którego korzystam – nie pasuje – Safariland ma specjalne, dedykowane do takich rozwiązań kabury w swojej ofercie).

 

DSC_1700

 

Celownik można kupić u autoryzowanego dystrybutora w Firmie RWS Cetus  KLIKNIJ TU

 

 

 

1 thought on “Mikrokolimator SHIELD Mini SightTM”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *