Kabury – wprowadzenie

Zakup kabury jest jednym z pierwszych wydatków, na które powinien przygotować się nabywca wymarzonego pistoletu – jeśli oczywiście ma zamiar nosić/przenosić* go przy sobie. Strzelcy sportowi używający  broni do konkurencji dokładnych (często z profilowanymi, anatomicznymi rękojeściami), zwykle ograniczają się do różnego rodzaju walizek transportowych, mieszczących broń i niezbędne wyposażenie. Jednak wszyscy ci, którzy noszą broń na co dzień lub startują w konkurencjach dynamicznych nie mogą obejść się bez przynajmniej jednej kabury. Dlaczego ,,przynajmniej jednej” – o tym za chwilę…

Z grubsza możemy podzielić kabury wg. umownego schematu: wewnętrzne i zewnętrzne, ,,plastikowe” (kydexy, polimery, włókna węglowe) i skórzane (lub tekstylne – np. z cordury), a także na te z ,,blokadą” lub bez. Do tego dochodzą jeszcze warianty na broń z latarką/laserem/kolimatorem… Na szczęście jest w czym wybierać. Warto jeszcze wspomnieć o różnych kątach mocowania broni:

 

345lp3n

 

Niestety wybór kabury nie jest ani prosty, ani tak oczywisty jakby się to wydawało na pierwszy rzut oka… Inna będzie kabura do skrytego noszenia broni, inna dla strzelca dynamicznego, a jeszcze inna dla funkcjonariusza służb. Optymalne byłoby również posiadanie broni dedykowanej tym celom ale… jaka jest rzeczywistość – każdy wie 😉 dlatego w miarę możliwości łatwiej i taniej jest kupić 2-3 różne kabury niż kolejne pistolety.

Ponieważ na przestrzeni lat uzbierało się mi trochę różnych kabur, postaram się opisać Czytelnikom swoje wrażenia z eksploatacji w osobnych wpisach, poświęconych konkretnym rozwiązaniom.

*noszenie – każde przemieszczanie się z ZAŁADOWANĄ bronią (nabój w komorze lub w podpiętym do broni magazynku)

*przenoszenie – przemieszczanie się z ROZŁADOWANĄ bronią (bez naboju w komorze oraz bez podpiętego magazynka z nabojami)

Opisane kabury:

Red River

http://mqeqhyb.cluster028.hosting.ovh.net/kabury-red-river/

BlackHawk Serpa CQC

http://mqeqhyb.cluster028.hosting.ovh.net/kabura-blackhawk-serpa-cqc-do-hk-p30/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *