Kabura BlackHawk Serpa CQC do HK P30

Doświadczeni strzelcy z pewnością zgodzą się ze mną, że dobór kabury jest sprawą wysoce indywidualną. Z uwagi na sposób noszenia, podyktowany wykonywanym zajęciem i rodzajem aktywności czy po prostu poczuciem komfortu lub sylwetką właściciela, wybiera się model ułatwiający osiągnięcie poczucia, że tej kabury po prostu nie ma. Nie bez znaczenia jest również trwałość produktu, na co wpływ ma oczywiście rodzaj surowca, z jakiego jest zrobiony (rynek oferuje kabury z kydexu, cordury/nylonu, włókien węglowych bądź skórzane) oraz oczywiście jakość wykonania. Warto również pamiętać o bezpieczeństwie użytkowania – jest ono jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu. Wygląd? Owszem, jest istotny lecz nie z oczywistych powodów. Wiele osób preferuje płaskie kabury, idealne do ukrycia pod marynarką czy koszulą. To opcja dla noszących broń na co dzień.

BlackHawk Serpa CQC  była jedną z pierwszych ,,plastikowych” kabur, z jakimi miałem do czynienia. Pierwsze wrażenie? Lekki, wykonany z włókna polimerowego produkt. Zauważalne jest, że producent postawił na kompaktowość i prostotę. Mocowana na płetwę, z możliwością wyregulowania kąta nachylenia. W zestawie posiada również ramkę do przewleczenia pasa (i tak też noszę ją najczęściej).

 

dsc_5915

 

W porównaniu do kabur wewnętrznych, bądź typowych naleśników sprawiających, że noszenie broni jest bardzo dyskretne, Serpa nie jest wcale aż taka subtelna, mimo wyraźnej rekomendacji producenta. Wyróżnia ją natomiast inna kwestia – posiada unikatowy zamek Auto Lock, którego zastosowanie znacznie podnosi bezpieczeństwo przenoszenia broni. Na czym to polega?

Użyty tutaj patent umożliwia unieruchomienie pistoletu poprzez chwyt za kabłąk spustowy. Projektant dokładnie dopracował tę możliwość. Chwyt jest na tyle stabilny i mocny, że przypadkowe wypadnięcie czy wyrwanie broni z kabury jest właściwie niemożliwe. Z pewnością jest to duży plus dla użytkowników. Warto również wspomnieć o regulacji retencji (mocy trzymania blokady) przy pomocy śrubokręta Philipsa (krzyżak) oraz o tym, że budowa kabury jest na tyle przemyślana, że pistolet nam się w niej nie porysuje, wchodzi łatwo i wygodnie, a praktycznie jedynym punktem styku jest kabłąk spustu.

Powyżej przycisku blokady, w kaburze Serpa CQC umieszczono małe rynnowe wgłębienie. Na czym polega jego przydatność? Otóż, ten rowek, pozwala na odblokowanie systemu Auto Lock i dobycie broni, przy użyciu wyprostowanego  palca wskazującego.

 

dsc_7824

 

Można zadawać sobie pytanie – czemu jest to takie istotne? Już wyjaśniam. Rozwiązania stosowane przez innych producentów, wymagają odblokowania blokady czubkiem/opuszkiem palca. Niestety, w warunkach szarpaniny czy nagłej stresującej sytuacji, może się to zakończyć niechcianym strzałem gdy palec przypadkowo ześliźnie się na spust (dotyczy osób noszących broń w ,,condition one”). Zastosowane rozwiązanie ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Osoby niechętne takiemu patentowi, przytaczają argument o trudności w dobyciu do broni podczas  mocnego zabrudzenia kabury – błotem, śniegiem itp. Jak mówiłem, tyle opinii ilu użytkowników… osobiście nigdy nie miałem z tym problemu.

Kaburę swobodnie stosować można z innymi produktami BlackHawk – panelami udowymi czy montażami do kamizelek operacyjnych. Są w pełni kompatybilne.

 

dsc_7812

Informacja dla osób, którym zależy na możliwości przeładowania broni umieszczonej w kaburze jedną ręką – Serpa nie utrudni takiej sytuacji. Docenia się to w momentach, gdy druga ręka jest unieruchomiona z racji kontuzji bądź specyficznej pozycji do strzału. Jako jedna z niewielu kabur polimerowych (jeśli nie jedyna?), Serpa daje komfort umieszczenia w niej broni z zamkiem w tylnym położeniu. Nie ogranicza również pełnego, swobodnego dostępu do rękojeści.

Można dużo pisać o wygodzie użytkowania czy osobistych spostrzeżeniach, jednak kwestia bezpieczeństwa jest nie do podważenia. Ta kabura może się podobać bądź nie, lecz znacznie wpływa na pewność siebie strzelca przy przenoszeniu broni i w nietypowych sytuacjach. Warto pamiętać, że używanie pistoletu nie odbywa się tylko na strzelnicy. Wiele okoliczności wymaga aktywności w stresujących warunkach, w tłumie, na poligonie czy szybkiej reakcji. Wtedy takie rozwiązania jak Auto Lock, mogą okazać się bezcenne.

 

dsc_7783

 

Możliwość utraty broni to koszmar każdego strzelca, dobrze wiedzieć, że można zrobić coś by tego uniknąć. Docenią to zwłaszcza funkcjonariusze służb mundurowych, noszący broń ,,open carry”.

 

dsc_7844

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *