Dźwignia przeładowania BCM Gunfighter Mod.3

Dźwignia przeładowania umożliwia zarówno wprowadzenie naboju z magazynka do komory, jak i… usuwanie potencjalnych zacięć (np. spowodowanych kiepskiej jakości amunicją czy magazynkami – problemy z dosyłaniem).

Warto więc poświęcić chwilę uwagi i temu elementowi konstrukcji ARa. Decydując się na wymianę standardowej dźwigni w swoim Daniel Defense, poszukiwałem rozwiązania z powiększonym zatrzaskiem. Zależało mi na ułatwieniu i przyśpieszeniu obsługi w rękawicach oraz zwyczajnie – na wygodniejszym chwycie średniej wielkości dłonią (rękawice Mechanixa rozmiar ,,L”). Wybrałem model 3 z firmy BCM. Charakteryzował się on właśnie największą dźwignią  zatrzasku (Mod.4 ma zatrzask w rozmiarze ,,średnim”). Dźwignię otrzymujemy w plastikowym blistrze z ulotką producenta. Zastosowany materiał jest standardowy –  aluminium, jednak już jakość wykonania nie jest taka ,,standardowa”…  Pozbawiona zadziorów czy ostrych krawędzi, precyzyjnie anodyzowana, z dokładnie wykonanymi napisami/logo producenta, sprawia bardzo dobre wrażenie. Jej wymiana nie wymaga żadnych narzędzi i przebiega bezproblemowo – zwyczajnie zastępujemy ,,starą” dźwignię, nową. Zatrzask pracuje z należytym oporem (zasługa właściwie dobranej sprężyny), a jego część ,,chwytna” pokryta jest nacięciami, utrudniającymi ześliźnięcie się dłoni/palców. Zdecydowanie wygodniej też, przeładowuje się karabin wewnętrzną częścią dłoni.

 

DSC_2793-01

 

A propo’s przeładowania wnętrzem dłoni (lub chwytem palcami za zatrzask) – standardowe dźwignie przeładowania często nie wytrzymywały sił przykładanych wyłącznie od strony strony zatrzasku. Uszkodzeniu ulegał niewielki pin grubości zaledwie 1/16 cala (1,5mm)… BCM i Eric z Vltor znaleźli na to sposób – przekonstruowali najsłabszy element tak, by sprostał wymogom współczesnej taktyki i technik obsługi broni. O szczegółach technicznych można poczytać KLIKAJĄC TU (niestety po angielsku). Tak powstał BCMGunfighter. Dodatkowym bonusem jest również to, iż wyeliminowano przekoszenia, jakim ulegały standardowe dźwignie podczas przeładowania.

Ta, z pozoru drobna część, znacznie poprawiła ergonomię oraz przyśpieszyła obsługę karabinu. Warto wspomnieć, że BCM ma w swojej ofercie również dźwignie z obustronną możliwością zwolnienia zatrzasku (Mod.A44) – co może zainteresować strzelców leworęcznych… Jedna uwaga – modele 3, 4 i A44 są przeznaczone wyłącznie do klasycznych konstrukcji Stonera – Direct Impingement!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *