Crux Ord Pro Military Gear Tripod System

CruxOrd Pro jest innowacyjnym statywem wojskowym, przeznaczonym do osiągnięcia maksymalnej stabilności i łatwości manewrowania karabinem oraz wyposażeniem dodatkowym. Zastosowanie tego trójnogu pomaga utrzymać broń w stabilnej, ściśle określonej pozycji jak również pozwala na bezproblemowe śledzenie celu ruchomego.

Nogi statywu wykonane zostały z włókna węglowego, co nadaje mu lekkości, sztywności i wytrzymałości. System wsparcia głowicy zbudowano z twardego, odpornego na uszkodzenia, anodowanego aluminium T-6061.

Głowica PMG-001 i PMG-006:

 

 

 

Zastosowanie szyn Picatinny oraz systemu mocowania CruxOrd Pro, zapewnia gładki ruch głowicy i podparcie w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Odseparowanie mechanizmów blokowania i regulacji pozwala zminimalizować utratę stabilności podczas określania pozycji równowagi.

W głowicy umieszczono gładkie łożyska kulkowe, odpowiednio zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych. Pozwala to na uzyskanie gładkiego ruchu bronią, bez zacięć i wyczuwalnego tarcia.

Poszczególne części obrobione zostały na obrabiarkach CNC co gwarantuje precyzję, trwałość i niezawodność. Na te części udzielona jest 5letnia gwarancja producenta.

 

Parametry Głowica CruxOrd PMG-001
Długość  24.13 cm
Szerokość  5.7 cm
Wysokość  33 cm
Ciężar  2.25 kg
Ładowność  22 kg

 

Statyw     

 

             

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Oferowany w dwóch wersjach różniących się średnicą nóg i ładownością. Zbudowany jest z włókna węglowego, anodyzowany. Na nogach statywu umieszczono pierścienie blokujące, które pozwalają nau ustalenie i zablokowanie na pożądanej wysokości.

Nogi tripoda rozłożyć można w trzech pozycjach – 21°, 50° oraz 78º. Pozwala to na strzelanie we wszystkich postawach strzeleckich (stojąc, klęcząc lub leżąc). Blokada położenia jest dostępna zarówno z przodu jak i z tyłu trójnogu. Na wierzchołku znajduje się wymienna płaska część – talerz oraz 20 otworów umożliwiających swobodny montaż dodatkowych akcesoriów.

Część montażowa posiada zabezpieczenie Apex, które uniemożliwia przypadkowe odłączenie się płyty montażowej.

Statyw posiada również gumowe stopki antypoślizgowe, które dodają mu stabilności i zapobiegają przesuwaniu, a także wbudowaną poziomicę. W stopkach ukryte są kolce ze stali nierdzewnej.

Poszczególne elementy statywu wykonane zostały na maszynach CNC. Producent udziela na nie pięcioletniej gwarancji.

 

Parametry PMG 002 PMG 007
Średnica sekcji górnej 42 mm 34 mm
Wysokość maksymalna 147.3 cm 147.3 cm
Wysokość minimalna 66 cm 66 cm
Waga 2.7 kg 2.7 kg
Ładowność 22.5 kg 15.75 kg

 

Pierwszy raz z produktami Crux Ord zetknąłem się na tegorocznej IWA 2017. Od razu zwróciło moją uwagę świetne wykonanie, stabilność i sztywność konstrukcji. Podczas rozmowy z Producentem, okazało się, że… jest On Polakiem z Nowego Targu, który kilkanaście lat temu wyjechał do USA 😉

Niedawno dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora Firmy RWS Cetus, miałem możliwość zapoznania się bliżej z tą interesującą konstrukcją.

 

 

Innowacją (i przewagą nad konkurencją) jest to, że głowica pozwala na zamocowanie oprócz oczywiście karabinu… również wyposażenia dodatkowego np. lunety/lornetki obserwacyjnej, dalmierza czy nokto/termo wizji lub np. kamery czy aparatu.

Karabin możemy zamocować na dwa sposoby: albo za pomocą specjalnego uchwytu (blokującego broń za pomocą 2 pokręteł), albo za pomocą krótkiej szyny Picantinny (przykręcanej od spodu łoża, w okolicach gniazda magazynka – np. w karabinach Cadex czy Accuracy International)

Podczas strzelania statyw okazał się bardzo stabilny i umożliwiał uzyskiwanie grup poniżej 1MOA z postawy stojącej na dystansie 100m. Moje jedyne uwagi negatywne dotyczą śruby głównej (kulistej), która podczas deszczu okazała się dość śliska – zdecydowanie lepiej byłoby zastosować takie same pokrętła jak na głowicy (pokryte antypoślizgową gumą).

W Polsce dystrybutorem Crux Ord jest Firma RWS Cetus.

Kilka zdjęć:

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *