Crimson Trace Master Pro CMR-204 – laser + latarka

Każdy posiadacz broni, zgodzi się chyba ze mną, że celownik laserowy może pomóc w namierzeniu celu i znacznie przyśpiesza oddanie pierwszego strzału… Nie bez powodu używany jest powszechnie w służbach na całym świecie. Po uruchomieniu, poprzez plamkę światła (najczęściej zielonego lub czerwonego) precyzyjnie określa miejsce strzału (po wcześniejszym przystrzelaniu). Jakiś czas temu, do moich rąk trafiło takie właśnie urządzenie. Nie ma o nim zbyt wielu informacji wśród polskich użytkowników.

Crimson Trade z pewnością kojarzy się znawcom optoelektroniki. Firma ma siedzibę w Oregonie i można śmiało rzec, że jest jednym z liderów branży systemów celowników laserowych i oświetlenia taktycznego. Produkt, z którym przyszło mi się zmierzyć, jest szeroko komentowany na zagranicznych forach, dotyczących broni oraz jej oświetlenia. Ma wielu gorących zwolenników jak i zagorzałych przeciwników, co zresztą nie dziwi biorąc pod uwagę, różnorodność oczekiwań i preferencji strzelców. Wg redaktora naczelnego American Rifleman – Marka A. Keefe, Rail Master Pro (bo o nim właśnie ten wpis), otwiera zupełnie nowy rozdział w historii i dorobku Crimson Trade. Firma szczyci się, że dołożyła wszelkich starań by spełnić niejednokrotnie wygórowane oczekiwania użytkowników i sprawić by ten element współpracujący z bronią, okazał się niezawodny oraz w pełni użytkowy w różnych warunkach. Czy te deklaracje są zgodne z rzeczywistością? Ciężko mi jeszcze powiedzieć coś obiektywnego. Z pewnością duży wpływ na użytkowanie Rail Master mają osobiste odczucia, preferencje i potrzeby posiadacza. Postaram się napisać o nim kilka słów i zachęcam do własnych testów.

 

dsc_3814-01

Crimson Trace Master Pro CMR 204 jest przystosowany do wielu rodzajów nowoczesnej broni – pistoletów, karabinów i strzelb. Łączy w sobie dwa źródła światła – zielony (w przypadku użytkowanego przeze mnie modelu, wersja CMR 205 świeci na czerwono) laser, widoczny nawet za dnia oraz biała dioda led o mocy 100 lumenów, która spokojnie rozjaśni średniej wielkości pomieszczenie. Opakowanie chroniące produkt, zawiera również nakładki montażowe, klucz imbusowy oraz instrukcję.

Korpus Master Pro wykonany jest z aluminium, sprawia dobre wrażenie jeśli chodzi o jakość i precyzję wykonania, natomiast wiadomym jest, że przy tego rodzaju sprzęcie ważne jest jak pracuje z bronią i jak zachowuje się po oddaniu kilkuset strzałów. Jego długość to ok. 5.7cm a wysokość ok. 2.8cm.

Urządzenie zasilane jest jedną baterią litową CR2, która wg opinii producenta pozwoli na dwie godziny ciągłej pracy z latarką.

Do montażu oraz umieszczenia baterii, przydadzą się dodatkowo płaskie śrubokręty. Nie jest to skomplikowana sprawa. System montuje się lekko i intuicyjnie. Nie sprawiło mi to żadnego problemu.

Tryby świecenia uruchamiają się poprzez przełączniki, umieszczone po obu stronach urządzenia (w okolicach kabłaka) – można je obsługiwać zarówno ,,ręką strzelającą” jak i ,,słabą”.

Aby wybrać interesujący nas tryb świecenia, należy ścisnąć (i przytrzymać przez ok. 3-4sekundy) oba skrzydła przełącznika i ustawić kolejno: sam laser, sama latarka, światło + laser lub laser + strobo (brak jest trybu chwilowego momentary, co dla niektórych może dyskwalifikować tą latarkę…).  Urządzenie posiada pamięć ostatnio wybranego trybu. Przy kolejnym odpaleniu, ustawiona opcja uruchomi się już przy pierwszym naciśnięciu skrzydełka pod palcem wskazującym. Niestety by zmienić rodzaj światła, należy całą procedurę powtórzyć od początku. Jest to dość kłopotliwe jeśli komuś zależy na szybkiej zmianie trybów – wymaga kilku klików i oburęcznej obsługi. Według mojej oceny, system przełączania jest zbyt toporny, trzeba sporej siły nacisku żeby w ogóle uruchomić Master Pro. Prawdopodobnie miało to na celu zapobiegnięcie przypadkowemu (niechcianemu) uruchomieniu latarki, jednak zdecydowanie przełączniki można byłoby poprawić.

 

dsc_3796-01

 

Dodatkową opcją, wydłużającą czas pracy baterii, jest automatyczne wyłączenie po pięciu minutach stałego świecenia. Oczywiście to także może być plusem lub przeszkodą w użytkowaniu w zależności od wielu czynników. Jeśli ktoś szuka stałego (ciągłego) źródła światła lub lasera, no to niestety nie tutaj.

Laser ma moc do 5mW i daje półcalową średnicę plamki na odległości ok. 16 metrów.

Ciężko mi jeszcze ocenić przydatność tego systemu w różnych warunkach. Używam go dopiero od niedawna i w przyszłości być może uzupełnię wpis o inne uwagi.

W Polsce dystrybutorem jest Firma RWS Cetus.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *