Bipody Accu-Tac SR5 i FC10QD

Bipody Accu-tac – SR5 i FC10 QD

 Accu- tac to uznana amerykańska firma z powodzeniem wykonująca wysokiej klasy sprzęt poprawiający funkcjonalność broni. Producent szczyci się dbałością o szczegóły produkcji oraz wykorzystaniem najnowszych technologii. Każdy produkt Accu-tac jest owocem pracy nowoczesnego systemu CAD/CAM i sprzętu CNC firmy Haas.

W dzisiejszym wpisie (opublikowanym z lekkim opóźnieniem, za które przepraszam – w końcu sezon strzelecki w pełni 😉 ) postaram się przybliżyć specyfikację dwóch flagowych produktów tego twórcy – dwójnogów SR-5 oraz FC-10 QD. Dwójnogi otrzymałem do testów od polskiego dystrybutora Firmy BUOS.

 

DSC_8672

 

Strzelcy z całego świata zdają sobie sprawę jak ważna jest stabilizacja karabinu oraz możliwość precyzyjnego i szybkiego ustawienia solidnej i trwałej pozycji broni. Manualne dopasowanie się do panujących warunków może mieć istotny wpływ na celność i komfort strzelania. Z tego powodu wykorzystuje się różne techniki podparcia. Ideałem jest posiadanie stabilizatora, który nie ogranicza manewrów ustawień, przeciwnie – pozwala na optymalne wykorzystanie różnych opcji.

Oba bipody Accu-tac wykonane są z wysokiej klasy materiałów. SR-5 – z aluminium Alloy a FC-10 z aluminium 6061 T6 (są anodyzowane na matowy czarny kolor, przy czym w przypadku FC-10 jest to typ III MIL-SPEC, testowany model dodatkowo wyposażony był w złączkę QD ułatwiającą i przyśpieszającą instalację). Gwarantuje to ich trwałość i odporność na 0dkształcenia. Montowane są na szynie standardu 1913 Picatinny. Jest to szybki i bezproblemowy montaż, znany z rozwiązań innych firm. Nie wymaga specjalnego zachodu – pozwala na umieszczenie wyposażenia na broni w ciągu kilku sekund.

Całość konstrukcji dwójnogów prezentuje się stabilnie i bezpiecznie. Nie ma wystających sprężynek znanych z wyrobów konkurencji, o które łatwo się skaleczyć czy zaczepić.

Oba produkty pozwalają na ustawienie karabinu w pięciu różnych pozycjach nóg. Jest to atrakcyjna opcja i jednocześnie przewaga np. nad bipodem Fortmeiera (trzy pozycje). Pozwala bowiem na wygodne dopasowanie położenia broni do panujących warunków oraz umożliwia pewne i szybkie złożenie się do strzału.

Nogi bipodów posiadają niezależną regulację, co dodatkowo zwiększa możliwości dopasowania do nierównego podłoża. Ustawianie jest bardzo proste – wystarczy lekkim ruchem odciągnąć ramię bipodu od osady (zarówno w kierunku lufy jak i kolby – kąt 180°) i zatrzymać w odpowiednim miejscu. Blokada uruchamia się automatycznie. Przedłużenie ramion odbywa się poprzez ich wysunięcie na żądaną długość. Należy wspomnieć, że zakończenia ramion są dość wąskie, pokryte antypoślizgową gumą. Nie wpływa to na ich stabilność lecz sprawia, że znacznie lepiej sprawdzą się na utwardzonym podłożu. Szerokie stopy w tym przypadku mają tendencję do przesuwania się np. po drewnianym czy betonowym stole (za to nie grzęzną w piaszczystym podłożu – coś za coś 😉 ) Producent przewidział też możliwość zastosowania kolców, dostępnych jako opcja.

Złożenie nóg bipodów jest równie proste. Wystarczy przycisnąć przycisk zwolnienia blokady – osobno dla każdego z ramion i nogi zostaną wciągnięte za pomocą ukrytej wewnątrz sprężyny. Producent nie zapomniał również o możliwości ,,śledzenia” celu karabinem na dwójnogu. Oczywiście możemy ją zablokować.

Wygląda to zachęcająco – ilość możliwych kombinacji jest znacznie większa od opcji produktów innych producentów. To sprawia, że dwójnogi Accu-tac można umieścić w czołówce uniwersalnych stabilizatorów.

 

DSC_8970-01

 

Kilka szczegółów technicznych:

Accu-tac SR-5

Minimalna wysokość jaką można uzyskać to 158.75mm, maksymalna – 247.65mm.

Optymalne nastawienie (dla kąta 90º) to 320.2mm, najniższe (dla kąta 90º) – 279.4mm. Waga bipodu – 576.91g. Produkt dostępny jest w kolorze czarnym. Moim zdaniem idealny do karabinów w kalibrze .308Win (również semi-auto) – na zdjęciach HK Mr308 G28

Accu-tac FC-10 QD

Minimalna wysokość złożenia – 139.7mm, maksymalna – 254mm. Optymalne nastawienie dla kąta 90º to 508mm, najniższe dla kąta 90º – 406.4mm. Waga urządzenia to 929.86g. Bipod dostępny jest w kolorze czarnym. Ten model świetnie się sprawdza z ciężkimi wielkokalibrowymi karabinami (na zdjęciach Cadex CDX-50 Tremor w kalibrze .50BMG – waga z tłumikiem i lunetą ok. 15kg!)

Bipodów używałem przez ostatnie 3 miesiące – znosiły trudy poligonowych strzelań taktycznych, jak i precyzyjnego strzelania do tarcz na zawodach sportowych. Łatwość regulacji, stabilność nie pozostawiają absolutnie nic do życzenia. Jedyne uwagi negatywne dotyczą jakości anodyzacji – wyciera i rysuje się bardzo szybko. Swoje prawdopodobnie pomaluję cerakote.

Należy również wspomnieć, że produkty te objęte są dożywotnią gwarancją producenta. To również świadczy o tym, że ich jakość jest bardzo wysoka.

W naszym kraju produkty Accu-Tac oprócz dystrybutora Firmy BUOS można kupić również w RWS Cetus

Kilka przykładowych zdjęć:

2 thoughts on “Bipody Accu-Tac SR5 i FC10QD”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *