Bipod Fortmeier

Dwójnóg do karabinu, to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Dzięki uprzejmości Firmy High Value Targets z Kłodawy  miałem możliwość testowania bipodu Fortmeier – jednego z najstabilniejszych i najsolidniejszych bipodów na świecie (wyłączając wynalazki dedykowane strzelcom benchrestowym…).

Całość wykonana jest z pokrytego czarną farbą/anodowanego (?) aluminium. Konstrukcja wygląda bardzo solidnie i wzbudza zaufanie. Grube ramiona i szerokie stopy, gwarantują stabilność podparcia nawet ciężkich karabinów w kalibrach magnum. Cechą charakterystyczną, jest szybki montaż na szynę Picatinny dzięki któremu możemy zamontować bipod tradycyjnie – od dołu, lub podwiesić karabin, montując gniazdo na górnej szynie karabinu – zwiększa to stabilność i redukuje podrzut broni.

Ramiona mają jedną pozycję roboczą – pod kątem 90 stopni. Rozkładają się szeroko i pewnie. Do transportu można je złożyć do przodu lub do tyłu, choć ja wolałem odczepiać je od karabinu (co dzięki zastosowanej szybkozłączce na spigot jest łatwe i szybkie). Wysokość ramion możemy regulować w 3 stopniach. Szerokie (również regulowane) stopy zapewniają stabilność i uniemożliwiają zapadanie się w błocie czy piachu. Regulacja jest prosta – odbywa się po zwolnieniu blokad (przycisk) w ramionach.

Dwójnóg umożliwia prowadzenie celu w lunecie (jak np. Harris – S) – można jednak zablokować ruch wygodną i łatwo dostępną dźwignią. W odróżnieniu od wyrobu wspomnianej konkurencji, Fortmeier nie posiada na zewnątrz żadnych sprężynek, którymi dość łatwo można się ,,przyciąć” 😉

Bipod Fortmeier jest dostępny w 3 rozmiarach:

  • wysoki  210-300mm
  • średni 184-230mm
  • niski 171-210mm
  • masa to odpowiednio: 725, 695 i 675 gramów

W testach konstrukcja wypadła bardzo dobrze – zarówno na TRG w osadzie Cadexa jak i na HK MR308. Absolutna i niespotykana stabilność ułatwiała oddanie precyzyjnych strzałów. Jedyne uwagi negatywne dotyczą jakości powłoki – dość szybko się wyciera i rysuje. Może w przyszłości producent postara się o wykończenie powierzchni np. farbą cerakote?

Kilka zdjęć:

 

 

Bipod Fortmeiera można kupić Klikając TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *