Kabury – wprowadzenie

Zakup kabury jest jednym z pierwszych wydatków, na które powinien przygotować się nabywca wymarzonego pistoletu – jeśli oczywiście ma zamiar nosić/przenosić* go przy sobie. Strzelcy sportowi używający  broni do konkurencji dokładnych (często z profilowanymi, anatomicznymi rękojeściami), zwykle ograniczają się do różnego rodzaju walizek transportowych, mieszczących broń i niezbędne wyposażenie. Jednak wszyscy ci, którzy noszą broń na co dzień lub startują w konkurencjach dynamicznych nie mogą obejść się bez przynajmniej jednej kabury. Dlaczego ,,przynajmniej jednej” – o tym za chwilę…

Z grubsza możemy podzielić kabury wg. umownego schematu: wewnętrzne i zewnętrzne, ,,plastikowe” (kydexy, polimery, włókna węglowe) i skórzane (lub tekstylne – np. z cordury), a także na te z ,,blokadą” lub bez. Do tego dochodzą jeszcze warianty na broń z latarką/laserem/kolimatorem… Na szczęście jest w czym wybierać. Warto jeszcze wspomnieć o różnych kątach mocowania broni:

 

345lp3n

 

Niestety wybór kabury nie jest ani prosty, ani tak oczywisty jakby się to wydawało na pierwszy rzut oka… Inna będzie kabura do skrytego noszenia broni, inna dla strzelca dynamicznego, a jeszcze inna dla funkcjonariusza służb. Optymalne byłoby również posiadanie broni dedykowanej tym celom ale… jaka jest rzeczywistość – każdy wie 😉 dlatego w miarę możliwości łatwiej i taniej jest kupić 2-3 różne kabury niż kolejne pistolety.

Ponieważ na przestrzeni lat uzbierało się mi trochę różnych kabur, postaram się opisać Czytelnikom swoje wrażenia z eksploatacji w osobnych wpisach, poświęconych konkretnym rozwiązaniom.

*noszenie – każde przemieszczanie się z ZAŁADOWANĄ bronią (nabój w komorze lub w podpiętym do broni magazynku)

*przenoszenie – przemieszczanie się z ROZŁADOWANĄ bronią (bez naboju w komorze oraz bez podpiętego magazynka z nabojami)

Opisane kabury:

Red River

Kabury Red River

BlackHawk Serpa CQC

Kabura BlackHawk Serpa CQC do HK P30

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *